NYF YUVAAH WINNERS

RESULTS OF COMPETITIVE EVENTS - WINNERS OF NATIONAL YOUTH FESTIVAL - 2021
S.No GENRE ACTIVITY STATE WINNER NAME POSITION FINAL MARKS
1 Music Classical Music - Vocal Solo Tamil Nadu Pavanethra 1st 73
Maharashtra Atharv Onkar Vairagkar 2nd 67
Kerala Madhav Dev 2nd 67
Tripura Ms Sanghamitra Sarka 3rd 64
Indian Music - Bands - Group Punjab Navneet & Group 1st 74
Haryana Manik & Group 2nd 73
Punjab Sahibjit & Group 3rd 69
Classical Music - Instrumental - Solo Maharashtra Vedant Uday Kulkarni (Flute) 1st 81.5
Maharashtra Aditi Popat Satpute (Harmonium) 2nd 80
Haryana Irfan Hussain Khan (Tabla) 3rd 77
Folk Songs - Group Performance Kerala Surumi K Muhammed & Team 1st 84
Jammu and Kashmir Arshad Ahmad Margoo & Party 2nd 75
Uttar Pradesh Sharad Anuragi & Group 2nd 75
Tripura Sourajit Gope & Group 3rd 74
2 Dance Film Contemparoray Dance -Solo Punjab Mandeep Singh 1st 76
Uttar Pradesh Dheeraj Thapa 2nd 69
Punjab Hitin Khurana 3rd 63
Film Contemparoray Dance - Group Haryana Lavanaya Foundation 1st 77
Punjab Hiten Khurana & Group 2nd 71
Punjab Mandeep & Group 3rd 65
Folk Dance - Group Rajasthan Meenal Sahu & Group 1st 77
Kerala Renjith K M & Team 2nd 75
Haryana Riddhi & Group 3rd 73
Bharatnatyam Kerala Anaswara P 1st 86
Tripura Anusha Chakraborty 2nd 79
Karnataka Ku. Srujana Suresh 3rd 71
Kathak Rajasthan Krishan Sharma 1st 76
Goa Prerna Palekar 2nd 73.5
Delhi Raghav Monga 3rd 73
3 Regional Attire / Poshak Show Design - Traditional Tamil Nadu Aparna & Ajith kumar 1st 70
Punjab Faiq Saleem & Mehakpreet 2nd 69
Tamil Nadu Brindha & Teena 2nd 69
Sikkim Treja Limboo 3rd 60
Punjab Gurkawal Singh & Vineeta Bhutani 3rd 60
Rajasthan Varsha Meena 3rd 60
Tamil Nadu Suchithra & Lokesh 3rd 60
Design - Modern Punjab Heaven & Yukta 1st 67
Tamil Nadu Aishwarya Rani & Akash kanna 2nd 65
Rajasthan Chetna kumawat 3rd 64
4 Theatre Street Play - Theme Social Message Punjab Naman & Group 1st 55
Uttar Pradesh Anita Devi & Team 1st 55
Haryana Vansh & Group 2nd 54
Delhi Avaran 3rd 49.5
Group Play - Hindi /English Punjab Gurpreet & Group 1st 66
Haryana Sarthi Kala Manch 2nd 61
Karnataka Sparsha Kala & Team 3rd 60.5
5 Visual Arts Water Painting Uttarakhand Vandana 1st 80
Punjab Neeraj 2nd 76
Delhi Himanshi 3rd 73
Sketching Delhi Amit Badgujar 1st 83
Tamil Nadu Krishna Kumar 1st 83
Dadra / Nagar Haveli & Daman and Diu Bipin Nagendra Patel 2nd 76
Sikkim Sudan Gurung 3rd 69
Tamil Nadu Ramya 3rd 69
Photography - Environment Puducherry Shimna 1st 73
Haryana Pravit 2nd 67
Tamil Nadu Sivarama krishnan 3rd 64
Sculpture Making- Mud - Solo Tamil Nadu Krithika 1st 84
Punjab Shubham 2nd 79
Punjab Palakdeep kaur 2nd 79
Kerala Abhinav Ullas 3rd 78
6 Expression Art Stand Up Comedian act - Hindi/English Uttar Pradesh Vishal Singh Vishen 1st 73
Punjab Aayushi 2nd 71
Punjab Muskan Taneja 3rd 68
Poetry Writing & Narration - Hindi /English Punjab Garima 1st 75
Haryana Sachin Arora 2nd 69
Haryana Yatin Duggal 2nd 69
Punjab Dheerendra 3rd 68
Rajasthan Prathistha Pathik 3rd 68
Creative Writing - Hindi/English - Topic Utsah Naye Bharat Ka Punjab Aastha Singh 1st 76
Punjab Disha 2nd 72
Punjab Deepanshu 3rd 69
7 Knowledge Session Elocution Competition - Youth & Aatmnirbhar - Era of Startup Rajasthan Kartikey Sharma 1st 73
Delhi Deeksha Negi 2nd 65
Andhra Pradesh Nalluri Sri Hasa 3rd 64
Panel Discussion on International & new age indian entrepreneurs Punjab Sahas & Group 1st 75
Rajasthan Anupriya 2nd 73
Punjab Sakshi & Group 3rd 65
8 Indigenous Games Yoga Uttarakhand Rohit Yadav 1st 54
Delhi Ankit Kumar 2nd 50.5
Rajasthan Ramesh Chandra Jani 3rd 49.5

Congratulations to all our winners! Here are some of the best of moments and highlights from the finale.